Yazılar Eğitimler TinkerCAD

TinkerCad Giriş Yapma ve İlk Projeyi Oluşturma

Tinkercad, herkesin kolayca kullanabileceği çevrimiçi 3D tasarım ve 3D baskı uygulamasıdır.

Kendi tasarımlarınızı yaratabileceğiniz gibi, önceden hazırlanmış tasarımlar üzerinden de değişiklik yapabilirisiniz.

Tinkercad’e Nasıl Giriş Yapılır?

Tinkercad’e giriş yapmak için https://www.tinkercad.com/ web adresine giriyoruz.

Tinkercad anasayfasında sağ üstte Giriş yap ve Kaydol butonları bulunmakta. Kaydol butonu ile yeni bir hesap oluşturabilirsiniz veya yeni bir hesap oluşturmak yerine Giriş yap butonu ile sosyal medya hesaplarınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Giris yap butonuna bastıgınızda karşınıza boyle bir ekran gelecek. Eğer yeni bir hesap oluşturduysanız burada mail adresinizi sonrasında şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Sosyal medya hesapları ile sisteme giriş yapmak için SIGN IN USING SOCIAL PROVIDERS yazısına tıklayarak hangi sosyal medya hesabınız ile giriş yapmak istediğimizi seçiyoruz ve giriş yapıyoruz.

Giriş Yaptıktan sonra yukarıdaki gibi bir sayfa geliyor karşımıza. Ön tarafta daha önce yaptığımız projeler görüntüleniyor. Sol taraftaki menüde 3D Tasarımlar, Circuits ve Dersler olarak 3 kategori var. 3D Tasarımı seçtiğinizde sayfada yaptığınız tasarım projeleri, Circuits i seçtiğinizde yaptığınız devre projeleri görüntüleniyor.

Yeni bir proje oluşturmak için sol menüden 3D Tasarım kategorisini seçerek yeni tasarım oluştur veya  sol menüden Circuits  kategorisini seçerek Yeni devre oluştur butonuna basıyoruz

Yeni bir proje oluşturduğumuzda karşımıza böyle bir sayfa geliyor. Ekranın ortasında bir Çalışma Düzlemi bulunuyor. Tasarımlarımız bu düzlem üzerine inşa ediyoruz. ekranın sol tarafında görünüm ile ilgili butonlar bulunuyor(üstten görünüm

, önden görünüm, yakınlaştır, uzaklaştır gibi). Ekranın sağ tarafında hazır şekiller bulunuyor(kare, silindir, daire gibi), tasarımlarımızı bu şekilleri birbirine ekleyerek veya çıkartarak oluşturuyoruz. Şekillerin üst tarafında İçe Aktar – Dışa Aktar butonları bulunuyor. İçe Aktar butonu ile daha önce yapılmış bir 3D modeli tasarımımıza ekleyebiliyoruz. Dışa Aktar butonu ile projemizi bilgisayarımıza kayıt edebiliyoruz.

Ömer Demirkıran
administrator