Yazılar Eğitimler Snap4Arduino Eğitimi

Snap4Arduino Uygulama 1: LED nasıl çalışır (LED Aç-Kapat)

Giriş

Arduino öğreniminin ilk adımların LED ile yapmak bizleri motive edeceğini düşünüyorum. O nedenle ilk uygulamamız 1 LED in açıp kapatılmasına ilişkin olacaktır.

Ne yapacağız ?

İlk olarak arduino üzerinde bulunan 13 numaralı pinde kodların nasıl çalıştığını göreceğiz ve daha sonra kendi devremizi kendimiz kuracağız.

Gerekli malzemeler:

  • 1 Adet Arduino Uno

Gerekli Araçlar ; 

  • Snap4Arduino
  • RoboLab_Firmata.ino (Firmata kütüphanesi)
  • 3DRoboLab Türkçe Bloklar

LED kelimesi Light Emitting Diode kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe olarak anlamına Işık yayan Diyot olarak ifade edebiliriz. 1920’lerde Rusya’da icat edildi. Görünür ışık, kızılötesi ışık ve morötesi ışık gibi farklı çeşitleri mevcuttur. Enerji tüketiminin çok düşük olması, kullanım ömrünün uzunluğu ve boyutlarının oldukça küçük olması nedeni ile sıkça kullanılmaktadır.

Ledin uzun bacağı Anod (+) olarak adlandırılır ve devrede gerilim girişine (5V) bağlanır. Kısa bacağı ise katot (-) olarak bilinir ve toprak (GND,Ground) ucuna bağlanır.  Uygulamalarımızda kullanacağımız 5mm boyutlarında bulunan ledler genellikle 3.2 V ile çalışmaktadır. Bu nedenle 5V’luk bir devreye bağlandığında 220 ohm luk bir direnç ile kullanılmaktadır.

Dikkat : Eğer 5V luk bir devreye ledi direk bağlarsanız gerilim yüksek olacağından dolayı led bozulabilir. O nedenle kullanacağınız ledlerin devre şemasına bakarak devrenizi kurmalısınız. Ayrıca ledi ters bağlarsanız diyot görevi göreceğinden dolayı çalışmayacaktır.  

Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz .. 

Detaylı Video anlatım için burayı ziyaret edebilirsiniz..

  1. Arduino 13 numaralı LED in çalıştırılması 

Arduino UNO üzerinde bulunan ledlerden bir tanesi 13 numaralı lede bağlıdır. Bu sayede hiç bir elektronik devreye ihtiyaç duymadan arduinonun çalışmasını kontrol edebilir ve küçük bir giriş yapabiliriz. Bizde ilk olarak burada yer alan ledi kullanarak programlamaya giriş yapacağız.

1 – Öncelikle arduino kartımızın bilgisayara tanıtılmış olması gerekiyor. Bu nedenle eğer bilgisayarınız Arduino’yu görmüyor ise sürücüsünü yüklemeniz gerekebilir. Ayrıca 3DRobolab için hazırladığımız türkçe blokları kullanmak için arduino kartınızın içerisine firmata dosyasını yüklemiş olmanız gerekmektedir. Bu işlem için burada yer alan yazımızı inceleyebilirsiniz. 

2- Arduinomuza USB kablosunu bağlayarak USB kablomuzun diğer ucunu bilgisayarımızın USB girişine bağlayalım.

Snap4Arduino programını çalıştıralım

Snap4Arduino programını çalıştırdığımızda boş bir ekran ile karşılaşırız. Programımızı bu ekran üzerinde oluşturacağız. Program ilk açıldığında ekranda görüldüğü gibi 7 tane arduino bloğu görülmektedir. Türkçe blokları yükleyerek devam edeceğiz.

 

 

 

3DRoboLab Türkçe Blokları programa yükleyelim. 

Bunun için 3DRoboLab_Bloklar isimli dosyamızı programdan çağırmamız gerekmektedir. Öncelikle Dosya () menüsünden İçe Aktar seçeneğini seçiyoruz.

Dosya seçmeye yarayan yeni bir ekran açılacaktır. Bu ekran üzerinde 3DRoboLab_Bloklar.xml dosyasını seçerek programa gerekli blokları yüklüyoruz.  Böylece yanda gördüğünüz gibi Arduino bölümünde yeni bloklar ekrana gelecektir.

Snap4Arduino Üzerinden Arduino ya bağlanalım 

Arduino Bloklarında yer alan Connect Arduino tuşuna tıkladığınızda bilgisayarınızın kullanılabilecek seri portları listelenecektir. Arduino’nun bağlı olduğu seri portu seçerek bağlantı işlemini gerçekleştiriyoruz.

Eğer Bağlantı ile ilgili bir sorun yok ise Bu durumda aşağıda gördüğünüz uyarıyı alacaksınız. Tamam Butonuna basarak devam edebilirsiniz.

Programda kullanacağımız blokları tanıyalım. 

Şimdi ledimizi çalıştıracak kodu yazalım.

Öncelikle Kontrol bloğunun altında Tıklanınca bloğunu programlama alanına sürüklüyoruz.

Daha sonra Arduino bloklarının altında yer alan Dijital Pin 13 Açık olarak ayarla bloğunu tıklanınca bloğuna bağlıyoruz.

Şimdi tıklanınca bloğuna bastığınızda Arduinonuzun 13 numaralı pine bağlı ledinin yandığını göreceksiniz.

Ledi söndürmek için ise

Yeni bir Tıklanınca bloğunu ekrana koyuyoruz.

Sonrasında Dijital Pin 13 Kapalı olarak ayarla bloğunu koyuyoruz.

Böylelikle Arduino muza bağlı D13 pinini kullanarak arduino üzerinde yer alan yeşil ledi açıp kapatabilirsiniz.

 

 

 

Uğur Akdin
administrator
No comments yet! You be the first to comment.

Bir cevap yazın