Yazılar Eğitimler Snap4Arduino Eğitimi

Snap4Arduino programına giriş

Önceki yazılarda snap4Arduino programını örnekler vererek tanıtmaya çalıştık. Temel bilgiler için önceki yazılarımızı (Snap4Arduino Kategorisi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda snap4Arduino programının ekran görünümü ve kullanımına ilişkin biraz bilgi vermeye çalışacağım.

Yazımıza devam etmeden önce bilgisayarınızda snap4Arduino programının yüklü olduğundan emin olun. Eğer yüklü değil ise Buradan nasıl yükleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Programı çalıştırmak için başlat menüsünden veya hızlı başlat menüsünden Snap4Arduino programını çalıştırıyoruz.  yanda görmüş olduğunuz simge programın simgesidir. Masaüstünde bulunan simgeyi kullanarak ta programı çalıştırabilirsiniz.

Programı ilk çalıştırdığınızda ingilizce olarak açılacaktır. Ancak korkmayın türkçeye çevirmek hiçte zor değil..

 

 

Öncelikle programın üst kısmında bulunan ana menüleri tanıtmak istiyorum. Burada bulunan 3 araç çubuğu genel işlemlerin yapıldığı araç çubuğudur.

  1.  Dosya ile ilgili işlemlerin bulunduğu araç çubuğudur. Dosya kaydet, Yeni dosya aç, Farklı kaydet, dışa aktar ve içe aktar gibi seçeneklerin yer aldığı araçtır.
  2.  kullanıcı işlemleri ile ilgili araç çubuğudur. Snap4Arduino programı dilerseniz kullanıcı girişi yaparak projelerinizi internet üzerinde saklama ve sonrasında istediğiniz yerden erişim imkanı sunar.
  3.  Bu araç çubuğumuz ise Ayarlara ilişkin araçlarımızın yer aldığı kısımdır. Dil değiştirme işlemini burada bulunan arçlardan yapacağız. Burada bulunan seçenekler ile programın görünümünde değişiklik yapabilir, blokların boyutlarını ayarlayabilirsiniz.

3 numaralı araç çubuğumuzun  altında Language/Dil seçeneğini seçiyoruz ve dil listesinden Türkçe seçeneğini seçerek program dilini türkçeye çevirebilirsiniz.

Snap4Arduino programının türkçe dil desteği olmasına karşı bazı yerlerde geliştirmelerden dolayı halen ingilizce mesajlar ve bloklarla karşılaşabiliyoruz. Umarım ileriki sürümlerinde tamamı türkçeleşmiş olur.

Dil seçimini yaptıktan sonra karşınıza yanda gördüğünüz gibi bir ekran gelecektir. Bu ekran scratch ekranına çok benzer, fakat yerleşimi biraz farklıdır.

Programı temel olarak 3 kısıma ayırdım.

1 – Blokların yer aldığı ve itiyacımız olan blokları seçtiğimiz sol kısımdır. Bu kısımda karakterin hareketi, sesi , matematiksel işlemler gibi temel bloklar yer alır. En üstte blokların grupları farklı renklerde görebilirsiniz. Buradan tıklayarak seçeceğiniz temel bloklar alt kısımda listelenecektir.

2 – Bu alanda temel olarak 3 sekme yer alır. Ekranlar arasında geçiş yapmak için yazıların üzerini tıklamanız yeterli.

Betikler : Blokları sürükle – brak metodu ile yerleştirerek programımızı yazdığımız temel alandır. Tüm blokları burada yazıyoruz.

Kostükler : Karakterlere farklı görünüşler verebilmemizi sağlayan, yeni görünüm yaratabildiğimiz alandır.

Sesler : Program esnasında kullanabileceğimiz veya kullanmak için kaydedebileceğimiz seslerin yer aldığı kısımdır.

3 – Bu kısımı 2 parça olarak düşünebilirsiniz. Üst beyaz kısımda programın görsel alanı yer alır. Tam ekranda orada gördüğünüz alan sizlere ekran olarak görünür ve bizler burada yer alan değişken ve karakterler ile işlemler yaparız.

Alt kısımda ise projeye dahil ettiğiniz karakterleri ve arka planların yer aldığı kısımdır.

Dikkat : Snap4Arduino ile yazdığınız kodlar karakterler ve arka planlarda ayrı ayrı yer almaktadır. Bu nedenle yanlışlıkla farklı bir karakter oluşturursanız yazdığınız kodlar kaybolabilir. Ancak diğer karakteri seçerek devam edebilirsiniz. Ayrıca Arduino kartınıza bağlandığınızda da her karakter için farklı arduino kullanabilirsiniz. 

Şimdi Blok başlıklarını kısaca sizlere tanıtmak istiyorum.

Hareket : Hareket blokları eklediğiniz karakterler ile ilgilidir. karakterin ekranda ilerlemesini, dönmesini, bir yerden bir yere gitmesini sağlayacak blokları burada bulmanız mümkün olacaktır. Bizler de arduino etkileşimli projelerimizi geliştirirken bu blokları sıklıkla kullanacağız.

Görünümler : Karakterin görünmesini, görünmemesini, küçülmesini, büyümesini, renk değiştirmesini veya kostüm değiştirmesini sağlayan bloklar burada yer alır. 

Ses : ses dosyalarını çalıştırmak ve kontrol etmek için gerekli bloklar buradadır. 

Kalem : Ekrana çizgi çizmek ve benzeri işlemler için gerekli blokları burada bulacaksınız. kullandıkça burada ki blokları daha iyi tanıyacaksınız. 

DKontrol : Temel kontrollere ilişkin blokların yer aldığı bölümdür. Tıklanınca, Tuşa basılınca, Bekle, Koşullu ifadeler gibi bloklar burada yer alır. 

Algılama : Ekranda olan cisimlerin çarpışmalarını, renklerin bir birine değmesi gibi durumların algılanmasını sağlayan blokların yer aldığı kısımdır. 

İşlemler : Matematiksel ve mantıksal işlemlerin yapılmasını sağlayan blokların yer aldığı kısımdır. Burada yer alan bloklar ile sayıları toplayabilir, çarpabilirsiniz. 

Değişkenler : Program yazarken en çok kullandığımız araçlardan biri değişkendir. Değişkenler bizlerin program üzerinde sayıları, isimleri ve olayları tutarak sonradan kontrol etmemize yarayan araçlardır. Yeri geldiğinde tekrar bahsedeceğiz. 

Arduino : Arduino kontrol kartlarımızı kontrol etmek için kullandığımız blokların bulunduğu kısımdır. Bu kısım en çok kullanacağımız kısımlardan biridir.

Kısa bir tanıtım yaptığımıza göre şimdi birkaç tüyo vermek istiyorum.

Ekranda bulunan blokların oyutunu değiştirmek için ; 3 numaralı araç çubuğumuzun  altında Yaklaşma Blokları seçeneğini seçiyoruz ve ekrana gelen kutucuktan, blok büyüklüklerini kolayca değiştirebilirsiniz.  Sürgüyü ileri geri hareket ettirmeniz yeterli. Altta yer alan rakamın değiştiğini göreceksiniz. İşlemin geçerli olması için Tamam tuşunu tıklamayı unutmayın.

 

  Sahne Büyüklüğü : Sahne karakterlerimizin yer aldığı sanal alan (uzay) olarak tanımlanabilir. Bu bilgiyi ekran çözünürlüklerinden hatırlarsınız. 

1280×720 ifadesini hatırladınız mı ? HD ekran çözünürlüğü olarak PC lerinizde karşınıza çıkar. Peki ya 1920×1080 değeri ? FullHD çözünürlük olarak biliriz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz Buradan edinebilirsiniz.

 

480×360 ise Snap4Arduino ekranının başlangıç ekran çözünürlüğüdür. Bu demek oluyor ki ekran X doğrultusunda 480 parçaya bölünmüş, Y doğrultusunda ise 360 parçaya bölünmüştür. Bu parçaların her biri karakterin koordinatı olarak bilinir.

Bizler mühendislikte iki boyutlu düzlemde yer alan bu koordinatlara kartezyen koordinatlar diyoruz. Koordinat sistemleri konusundan hatırlıyorsunuzdur umarım. Detaylı bilgi için Bu videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

Snap4Arduino programını seveceğinizi umuyorum. Bir sonraki yazımızda sizlere sıkça kullanılan bloklardan bahsedeceğim.

ucdrobolab
administrator
No comments yet! You be the first to comment.

Bir cevap yazın