Yazılar Eğitimler Snap4Arduino Eğitimi

Snap4Arduino Nedir ?

Snap4Arduino, Snap görsel programlama dilinden (visual programming language) geliştirilerek çocukların Arduino öğrenmesi için hazırlanmış bir programdır.  Program Arduino’nun tüm versiyonları ile çalışabilmekte olup, kullanımı oldukça kolaydır.

Snap4Arduino’da kullanılan blokların genel yapısı Scratch programına çok benzer olması nedeni ile, daha önce scratch kullanmış birinin Snap4Arduino programını öğrenmesi oldukça kolaydır.

Programın en güçlü özelliği ise Arduino’yu bilgisayar üzerinden kontrol etmesi nedeniyle arduinoya bağlı cihazları kullanarak bilgisayar üzerinde yazacağınız oyunları yönetebilirsiniz.

Ayrıca yazmış olduğunuz programların kodlarını bilgisayarınıza kaydedebilir ve internet üzerinden diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.

Kullanılabilir işletim sistemleri : 

GNU/Linux

MacOSX,

Microsoft Windows

Chromebook 

Web Platform

Örnek Uygulamalar

Snap4Arduino‘yu görsel programlama dili Snap ile karakterlere komutlar vererek bilgisayar programı yazarak, oyun ve benzeri uygulamalar yapmak için kullanabileceğiniz gibi Arduino kartınızı ve bilgisayarınızı senkron bir şekilde programlamak için kullanabilirsiniz.

Arduino ya bağlamış olduğunuz Led, Buton, Potansiyometre, buzzer ve farklı sensörleri (Sıcaklık sensörü, çizgi sensörü, ışık sensörü, mesafe sensörü vb.) bilgisayarınız üzerinden kontrol edebileceğiniz gibi çizgi izleyen araç, uzaktan kumandalı araba, robot kol vb. ileri seviye uygulamalar da yapabilirsiniz.

Snap4Arduino ile yapılan bazı örnek uygulamalar;

  • Arduino Giriş Çıkışlarının kontrolü

Arduino ya bağlamış olduğunuz Led, Buton, Potansiyometre ve farklı sensörleri kolayca bağlayarak bilgisayarınız üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca arduino üzerinde olan değişimleri görsel olarak ta gösterebilirsiniz.

  • Çizgi izleyen araba

  • Bluetooth kontrollü araba

  • Çizim robotu

  • Robot Kol

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tasarımcı, Maker, Meraklı kişilik