Yazılar Eğitimler Snap4Arduino Eğitimi

Firmata dosyası nasıl yüklenir ?

Snap4Arduino programı gerçek anlamda arduino kartınızı programlamaz. Bunun yerine Arduino kartınıza yüklediğiniz (veya önceden yüklenen) Firmata isimli bir arduino kodu vasıtası ile arduino üzerindeki giriş ve çıkışların değerlerini bilgisayarınız tarafından yönetmenizi sağlar.

Böylece Arduino ya bağlı bir cihazdan sinyal geldiğinde Firmata dosyası bilgisayarınızın haberleşme portu (COM PORT) üzerinden size değişikliği bildiriyor, sizde oluşan değişimlere göre giriş-çıkış pinlerinde değişiklik yapabiliyorsunuz.

Daha basit bir ifade ile siz Firmata isminde bir ajanı arduino kartınızın içine yüklüyorsunuz ve ajan ile sürekli olarak telefonda görüşerek arduinoda olan biten tüm değişimleri ajanınız size telefondan bildiriyor. Siz de olayların gidişatına göre ajanınıza emirler vererek arduino kartınızı kontrol etmiş oluyorsunuz. Örneğin arduinonuza bağlı bir led varsa, snap4Arduino programından ledin yanması için komut gönderebilirsiniz.

Arduino üzerine yükleyebileceğiniz farklı farklı firmata dosyalarına Arduino.IDE programı üzerinden erişmeniz mümkün. Ayrıca Github platformunda pek çok firmata dosyası bulabilirsiniz. Eğer isterseniz Snap4Ardunio programının yönergelerini izleyerek kendi firmata dosyanızı da yaratabilirsiniz.

Kullanıcılar tarafından geliştirilen bazı firmata dosyalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Snap4ArduinoDev : Edutec firmasına ait firmata dosyası DHT11 sıcaklık ve nem sensörü, capacitive sensör ve step motor kontrol edebilmenizi sağlar.

SA5Firmata : Joan Guillén tarafından geliştirilen başka bir süper-Firmata düzenlemesidir. DHT11 nem ve sıcaklık sensörleri, ultrasonic sensör, Nunchuk’lar ve IR yoluyla mesaj gönderme ve alma desteği ile birlikte ton, nabız ve ping işlemleri kullanmak için güzel bir çalışmadır.

Snap4Arduino Firmata Collection: Matthew Canham’ın geliştirdiği firmata dosyası birkaç güzel geliştirmeye sahiptir.

Robotik-Unleashed: Chris Clay tarafından geliştirilen firmata dosyası ise aynı anda birden fazla cihazı kontrol etmenizi sağlayan bir başka Super-Firmata modifikasyonudur.

yukarıda sıralamış olduğumuz firmata dosyalarının tümü kullanışlı içeriklere sahip olmasına karşın blok yapılarının ingilizce olması nedeni ile küçük yaştaki öğrencilerimiz için ne yazık ki kullanışlı değildir.

Bizler İlerleyen bölümlerde türkçe olarak hazırladığımız RoboLab_Firmata.ino dosyasını kullanacağız. Daha sonra nasıl kullanıldığına değineceğiz..

Başlangıç olarak StandardFirmata dosyasını kullanarak Snap4Arduino programını kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede arduino kartınızın üzerinde bulunan Dijital ve Analog girişlerinizden veri okuyabilir, Dijital çıkışlarınızı yönetebilirsiniz.

Not : Bundan sonra yapacağımız işlemlerin tümü için programınız Arduino.IDE ve Arduino kartınızın sürücülerinin yüklenmiş olması gerekir. Eğer bu adımları gerçekleştirmediyseniz lütfen burada verilen linkte takip ederek gerçekleştirin.

 

 

Adım 1: Arduino kartımızı USB girişinden bilgisayarımıza bağlıyoruz.

 

 

 

 

Adım 2: Arduino programını çalıştırın,

Masaüstünde bulunan arduino ikonu veya başlat menüsünde bulunan arduino ikonuna çift tıklayarak programı çalıştırın. Karşınıza boş bir programlama sayfası gelecek.

 

 

 

Adım 3:  Standart Firmata dosyasını seçin 

Dosya>>Örnekler>>Firmata>StandardFirmata

Açıkan sayfa standart firmata dosyası sayfasıdır.

 

 

 

 


Adım 4: Kullandığınız arduino kartının türünü seçin,

Arduino programı üzerinden

Araçlar>>Kar>>Arduino/Genuino Uno 

seçeneğini seçiyoruz.


 

Adım 5: Arduino kartınızın bağlı olduğu haberleşme portunu seçin,

Araçlar>>Port>>COM… 

Burada görmüş olduğunuz port numarası arduino kartınızı bağladığınızda aktif olan port numarasıdır.

 

 

 

Adım 6: Kodumuzu arduino kartımıza yüklüyoruz. 

Resimde görülen yükleme butonuna tıklayarak kodumuzu arduinoya yüklüyoruz.

 

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tasarımcı, Maker, Meraklı kişilik

Comments

Bir cevap yazın