Standart Parçalar I Parçalar

I Parçalar

Açıklama


Parça tasarımlarımızda isimleri parça özelliklerini yansıtır. Bu nedenle aradığınız parçaların özelliklerini kullanarak ihtiyacınız olan parçaları bulabilir, karşınıza çıkan parçaların isimlerinden özelliklerini anlayabilirsiniz.

Bir parça standardı oluşturmak istediğimiz için notasyon ve isimlendirmede de bir yapı kurmaya çalıştık. Bu nedenle kullandığınız parçaların özelliklerine dikkat edin.

I Parçası için İsimlendirme 


Resimde bir parçanın numaralandırmasını görüyorsunuz. Böyle bir I Parçasında yapılan isimlendirme şu şekilde yapılmıştır.

Özellik Kod Anlamı Açıklama
Parça Türü : I0000 Parça çubuk şeklinde ana tasarım Parçaların ana tasarımları 0000 ile ifade edilir ancak parçalar üzerinde değişiklik yapılır ise temel parça numarasında buradaki rakamlar değişir. Örneğin I1000 koduna sahip slotlu I parçası ile karşılaşabilirsiniz.
Delik Vida Çapı : D005 M5 vida kullanılmalı Parçaları birleştirmek için tercih edilecek vida çapını ifade eder. İlk tasarımlarımız M5 için, ancak ilerleyen dönemlerde küçük robotik uygulamalar için M3 vida içinde tasarımlarımız olacak. 
Parça Kalınlığı : T03 Parça 3 mm kalınlıkta Parça kalınlıkları değişken olabilir. Bu durumda burada bulunan kod değişecektir. 
X yönünde delik sayısı : 02 X yönünde 2 adet deliğe sahip. Parçalara göre delik sayısı değişecektir. 
Y yönünde delik sayısı : 01 Y yönünde 1 adet deliğe sahip. I parçasında Y yönünde sadece 1 delik bulunur
Z yönünde delik sayısı : 00 Z yönünde delik yok. I parçalarında Z yönünde delik yoktur. 

Dilerseniz STL Dosyalarını kendi istediğiniz gibi değiştirerek bizlere gönderebilir ve parça çeşitliliğine katkı sağlayabilirsiniz. 

Dosyalara GitHub linkinden ulaşabilirsiniz

ucdrobolab
administrator
No comments yet! You be the first to comment.

Bir cevap yazın